Plomby refundowane przez NFZ obejmują wyłącznie wypełnienia zębów górnych i dolnych, od jedynki do trójki. W przypadku osób dorosłych stosowane są plomby chemoutwardzalne, dzieci do roku życia zaś mogą liczyć na wypełnienie światłoutwardzalne. Cała prawda o refundowanych plombach.
Czy plomby refundowane w ramach leczenia stomatologicznego NFZ są naprawdę takie złe, czy może dentyści naciągają pacjentów na droższe warianty wypełnień? To pytanie zadaje dziennik Metro. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę.
Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych. Aby leczyć zęby w prywatnym gabinecie, trzeba liczyć się z kosztami. Niestety nie wszystkich na to stać.
Jeśli koszty prywatnego leczenia są dla pacjenta zbyt wysokie, może on skorzystać z usług stomatologa, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Tomasz Łukasik przybliży nam temat wypełnień zębowych. Panie doktorze, jakie są stosowane wypełnienia zębów w dzisiejszych gabinetach?
Obecnie stosowane wypełnienia można podzielić na dwie duże grupy – wypełnienia stosowane w ramach NFZ i te … Continue reading Wywiad z ekspertem – Plomba, plombie nie.
Nadal stosuje się ją do wyrabiania amalgamatów dentystycznych, z których powstają potem plomby. Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło pytanie jednego z pacjentów, który chciał dowiedzieć się, czy przy plombowaniu jedynki dopłata w wysokości 1zł do do plomby światłoutwardzalnej jest obowiązkowa i czy ten proceder jest legalny? Czy można dopłacić do lepszej plomby w ramach wizyty na NFZ.
Każdorazowo należy to ustalić w placówce, do której chcemy się udać. NFZ na swoich stronach informuje, że: „Świadczenia gwarantowane, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia są w całości finansowane przez NFZ i nie podlegają współfinansowaniu przez. Wbrew prawu jest dopłacanie, na przykład do plomb lepszej jakości - podkreśla Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ-etu. Ostatnio do Funduszu docierały informacje, że pacjenci dopłacali dentystom za plombę albo protezę lepszej jakości. Kilka lat temu rzeczywiście była taka możliwość, ale teraz to.
Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki. W pozostałych zębach przysługują plomby szare - amalgamatowe. Od września każda szkoła ma zapewnić uczniom dostęp do dentysty na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. W gabinetach stomatologicznych, które leczą zęby w ramach kontraktu z NFZ, wciąż powszechnie stosowaną praktyką jest pobieranie opłat za tzw. Takie działania są niezgodne z obowiązującymi przepisami - ostrzega płatnik.
Najkrócej czeka się dni, a u świadczeniodawcy z najdłużym czasem oczekiwania nabliższy wolny termin jest za 9dni. Na stomatologię przekazuje się każdego roku ok. W praktyce oznacza to, że na statystycznego Polaka przypada jedynie zł, gdzie założenie plomby przekracza kwotę 1zł.
Stąd właśnie tak powszechna jest praktyka prywatna wśród stomatologów. Boyd Haley z Uniwersytetu w Kentucky na podstawie pośmiertnych badań odkrył, że rtęć była najobficiej występującym mikroelementem w mózgach ofiar choroby Alzheimera.
Amalgamatowe plomby bezpośrednio powodują rozwój przewlekłego schorzenia dziąseł, czyli parodontozy. Na początek sprecyzujmy pojęcia plomby ciemniej i jasnej. Plomba ciemna to amalgamat srebra - specjalne połączenie związków srebra z rtęcią.
Używany do wypełnień od dziesięcioleci ze względu na swoją wytrzymałość ale, co najważniejsze, z powodu właściwości bakteriostatycznych srebra. Podczas wizyty u dentysty pacjent może wybrać taki rodzaj plomby, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Ważne jest, by wypełnienie ubytku było niezwykle trwałe, odporne na ucisk, żucie czy ścieranie, doskonale przylegało do zęba oraz jednoczenie wyglądało estetycznie czyli nie różniło się od zdrowych zębów kolorem.
NFZ refunduje leczenie kanałowe zębów, ale tylko od trójki do trójki (w sumie 12). Za inne trzeba zapłacić z własnej kieszeni, ewentualnie wyrwać je na koszt NFZ. Nie dotyczy to kobiet w ciąży i do 42.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.