Mocne strony pracownika to temat poruszany na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli nie przygotujemy się do tego odpowiednio, możemy stać się niewiarygodni w oczach rekrutera, poza tym improwizowanie w tym przypadku może okazać się złym pomysłem. Pytanie o słabe strony kandydata pojawia się nader często w rozmowach kwalifikacyjnych, a jednak wciąż budzi konsternację. Czy szczera odpowiedź może zdyskwalifikować kandydata? Firma zatrudniająca nowych pracowników zawsze bierze na siebie ryzyko złego wyboru.
Musimy się uzewnętrznić, pokazać swój charakter i spojrzeć na siebie w sposób obiektywny.
Mocne i słabe strony pracownika wskazówki ? Sztuka jest napisać o słabych stronach w formie pozytywnej. Ocena okresowa pracownika nie jest – jak niekiedy uważają pracownicy – wyłącznie narzędziem do kontroli. Umiejętnie dobrana i przeprowadzona pomoże podwładnym rozwijać kompetencje oraz osiągać coraz lepsze wyniki w swoich działaniach.
Wspiera proces udrażniania komunikacji. Czy to w CV, czy w liście motywacyjnym część kandydatów podkreśla cechy, które posiada, a które wydają się im ważne dla potencjalnego pracodawcy. Samo wymienienie jednak tych cech niewiele dla pracodawcy znaczy – są to bowiem te elementy charakterystyki kandydata do pracy, które na poziomie dokumentów aplikacyjnych są z reguły niesprawdzalne. Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony.
Jednak szczególnie o tych ostatnich trudno jest niekiedy rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej.
Tymczasem wielu rekruterów wciąż lubi pytać o nasze wady. Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej? Jest kilka strategii, które pozwalają nam zmierzyć się z tym niewygodnym pytaniem. Wczytaj się w sekcję wymagania.
Spośród mocnych stron, które wypisałeś, wybierz które najbardziej pasują do oferty pracy. Zobacz, jak to zrobić na przykładzie ogłoszenia o pracę na stanowisko spedytora: mocne i słabe strony pracownika przykłady. Każdą złą stronę warto rozpatrzeć w ten sposób, to naprawdę może pomóc i sprawić, że pytanie o słabe strony pracownika nie będzie dla nas żadnym problemem.
Możemy również opowiedzieć o czymś, co w żadnym stopniu nie wiąże się z pracą, którą chcemy dostać. Każda sytuacja ma dwie perspektywy. Ludzie mają swoje mocne i słabe strony. Czy Twój szef widzi w Tobie więcej tych lepszych cech? Słabe strony to wszystko to, czego nie lubimy, nie potrafimy, co może stanowić piętę achillesową.
Aby wyjaśnić szanse, warto wrócić do języka korzyści – to w tym miejscu przed rozmową kwalifikacyjną łączymy swoje mocne strony z wymaganiami firmy i pokazujemy, co dzięki temu da się osiągnąć. Z kolei słabe strony pracownika powinny być obiektywne i prawdziwe, aby wskazać potencjalnemu pracodawcy, nad czym kandydat musi jeszcze popracować. Warto, byśmy umieli mówić nie tylko o swoich atutach, umiejętnościach i doświadczeniu, ale także o słabych stronach, wyzwaniach i trudnościach napotykanych na drodze zawodowej.
Spodziewajmy się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie pytanie o mocne i słabe strony. Rozmowa kwalifikacyjna – pytanie o słabe strony. Diagnoza mocnych i słabych stron.
Uczestnictwo w procesie samooceny to szczególne i wyjątkowe doświadczenie dla pracownika, ponieważ daje mu możliwość spojrzenia na własne funkcjonowanie zawodowe w zupełnie nowym świetle. Samoocena to swoisty rachunek sumienia podwładnego, a czas na nią poświęcony jest okazją do poznania prawdy. W konsekwencji mocne strony dają organizacji możliwość efektywnego realizowania celów i są jej kluczowym czynnikiem sukcesu. Jak możesz poznać swoje mocne i słabe strony? Znajomość swoich słabych i mocnych stron pozwala lepiej planować własną karierę i rozwój.
Wiedząc w jakich obszarach musisz się doszkolić, a w jakich jesteś już specjalistą, możesz dużo lepiej zaprezentować się pracodawcy. Szczera i obiektywna ocena swoich atutów i wad to. Ocena pracownika - jak wygląda i czy można przygotować się do rozmowy rocznej. Mocne strony: lojalność, uczciwość, szczerość, optymizm Słabe strony: bywa że przeciwności mnie zniechęcają, jestem nieodporna na konkurencję, często ryzykuję Nie wiem co bym w sobie zmieniła i czy w ogóle coś.
Czasami miałabym ochotę wymienić całe oprogramowanie, a czasami cieszę się że jestem właśnie taka jaka jestem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.