środa, 10 lipca 2019

Samotność badania

Samotność badania

Jedną z hipotez tłumaczącą źródła samotności u osób młodych jest niski poziom zaufania, który powoduje lub podtrzymuje samotność. Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują, że zjawisko samotności powinno znaleźć się w obszarze zainteresowania osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. Istnieją dowody, że ryzyko zapadnięcia na choroby serca i zgony z ich powodu jest uzależnione od siły relacji rodzinnych i towarzyskich. Artykuł napisany przez Jim Hjort Oryginał na jego stronie The Science of Loneliness and the Mindfulness Connection Wszyscy wiemy, jak bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia są dobre kontakty społeczne.


Badania pokazują, że aż młodych ludzi czuje się samotnych, kiedy zabiegają o uznanie i akceptację w grupie. Trwające niemal lat badania wykazały zależność między poczuciem samotności, a występowaniem schorzeń neurologicznych. Zdaniem amerykańskich naukowców, samotność zwiększa ryzyko demencji aż o proc. Mniejszy kontakt z innymi ludźmi i wycofanie ze społeczeństwa może prowadzić do stanów zapalnych mózgu.


Często jest też powodem prowadzenie niezdrowego stylu życia. Szwecja to kraj, w którym samotność jest najdotkliwsza. Co druga osoba żyje sama, a co czwarta umiera w samotności. W Polsce co czwarte gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, a z prognoz demograficznych i statystycznych wynika, że za piętnaście lat nawet co trzecie gospodarstwo będzie prowadzone w pojedynkę.


Według badania geny w proc. Badania transgeneracyjne pokazują, że tendencje do samotności przenosimy z pokolenia na pokolenie, możemy ją przejąć po swoich rodzicach. Główny cel, jaki został postawiony, dotyczył zbadania postaw młodzieży wobec samotności. Uniwersytetu Warszawskiego upamiętniającej twórczość wybitnego polskiego.


Bezbolesna samotność Nastolatki szukają akceptacji w grupie rówieśniczej, osoby dorosłe wsparcia i opieki. Dla większości z nas samotność jest czymś wręcz przerażającym. Czymś, od czego za wszelką cenę chcemy uciec.


Samotność badania

Pewien poziom dyskomfortu związanego z samotnością jest absolutnie naturalny i zrozumiały. Jesteśmy stworzeniami stadnymi i jak pokazują badania, trwająca samotność ma destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Można mieć mnóstwo przyjaciół i odczuwać brak tego jednego najbliższego człowieka. Samotności towarzyszą bowiem takie doświadczenia, jak: samoalienacja, nieufność wobec innych, poczucie winy, wsty lęk, poczucie niedopasowania społecznego, co wzmaga podatność na zaburzenia psychiczne. Badania socjologiczne przeprowadzone na całym świecie wykazały, że bycie w związku zmniejsza samotność.


Statystycznie bycie we dwoje jest czynnikiem, który chroni przed tym przykrym stanem. Co ciekawe badania wykazały, że samotność o wiele rzadziej dotyka osoby, które są w małżeństwie, niż te pozostające w nieformalnych. Badania nad stylami, w jakich osoby odczuwające samotność porozumiewają się z innymi wykazały, że nie potrafią one w adekwatny sposób okazywać uwagi swoim rozmówcom, a także, że cechuje je pewien stopień wycofania społecznego, są zahamowane i mówią mniej, niż osoby nie odczuwające samotności. Groźniejsza niż otyłość, prowadzić może do przedwczesnej śmierci. Samotność jest groźniejsza niż papierosów dziennie i depresja.


Samotność badania

Takie fakty potwierdzają nie tylko rosnące słupki zachorowań na depresję, ale również badania naukowców. Przerażające, bo samotność w wirtualnym i zapracowanym świecie jest czynnikiem stałym. Badanie indywidualne lub grupowe, czas badania: ok. Użytkownikami testu mogą być psychologowie lub studenci psychologii. Zastosowanie narzędzia: Skala samotności De Jong Gierveld może być wykorzystywana zarówno w diagnozie indywidualnej, jak i badaniach naukowych, do pomiaru poczucia samotności.


Osamotnienie jest jeszcze bardziej bolesne, gdy człowiek jest w starszym wieku, zostaje sam, bez rodziny, przyjaciół, pomocy w trudnym dla siebie czasie. Dlatego też samotność u starszych osób może się przyczynić do wielu fizycznych i psychicznych problemów ze zdrowiem, a nawet chęci. Może być to stan krótkotrwały, związany z różnymi okolicznościami życiowymi lub trwający przez dłuższy czas.


Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego. Nie mówię tu o samotności po rozstaniu z kimś, tylko o tej długotrwałej - bez przyjaciół i bez wiary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty