wtorek, 25 grudnia 2018

Arabowie w średniowieczu

Ukształtowali się przez wiele wieków w wyniku mieszania się ludności koczowniczej z mieszkańcami podbijanych terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Pod koniec średniowiecza kultura arabska podupadła, na skutek najazdów tureckich i mongolskich oraz rozwoju ruchów dążących do ściślejszej dominacji religii nad wszystkimi aspektami życia. Wręcz przeciwnie czerpali z nich. Stali się czymś w rodzaju pomostu, łączącego kulturę zachodu Europy z kulturą Bliskiego Wschodu. A jednocześnie spoiwem pomiędzy starożytnością a nową epoką - średniowieczem.


Arabowie w średniowieczu

Poniższe zestawienie prezentuje kilka średniowiecznych wynalazków, które w znaczący sposób wpłynęły na obraz epoki. Wiele z nich ma swój początek w antyku lub na Dalekim Wschodzie, jednak dopiero europejskie średniowiecze przyczyniło się do ich popularyzacji i udoskonalenia. Na wysokim poziomie stała arabska medycyna i farmacja, które wiele zaczerpnęły z nauki egipskiej i chińskiej.


Indii przyprawy korzenne, z Persji dywany, ale co z Chin. To oni stworzyli dwie nowe dziedziny matematyki ? Nawet ponad nastolatków w średniowieczu dopuszczało się aktów zoofilii. Pewnie zrobiono ankietę online. Co prawda za zoofilię groziło co najmniej lat więzienia, ale w średniowieczu wszyscy korzystali z TORa więc nie bali się że ktoś pozna ich odpowiedź w ankiecie. Spis treści Geneza i początki ekspansji Przebieg Kres ekspansji Konsekwencje Przypisy Geneza i. Poitiers Karol Młot, powstrzymała ich plany podbicia Europy Zachodniej.


Arabowie w średniowieczu

Początkowo stolicą imperium Arabów był Damaszek, a później Bagdad. Ostatnio zasmakowałam w powieściach historycznych, których akcja toczy się w czasach średniowiecza, zwłaszcza tych traktujących o wyprawach krzyżowych, ale także o państwach arabskich z tamtego okresu i panowaniu Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Osiągnięcia Arabów w dziedzinie nauki. Założenia metodyczne Cele: Po skończonej lekcji uczeń: - potrafi wskazać na mapie historycznej Półwysep Arabski oraz zasięg imperium arabskiego w VIII w. Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza.


Nikt w średniowieczu w tych kategoriach nie myślał, a ludzkie życie miało być jedynie wstępem do wieczności. Zgadzam się, że niektórzy ludzie w średniowieczu byli w stanie dożyć nawet lat i więcej (o czym też pisałem w poprzednim komentarzu) lecz był to w tych czasach, a szczególnie na wsi, znikomy odsetek, nie sięgający. Podaj hasło które pasuje do pytania „Arab w średniowieczu”. Jeżeli nie znasz prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, lub pytanie jest dla Ciebie za trudne, możesz wybrać inne pytanie z poniższej listy. Od czasu najazdu arabskiego w roku 7Półwysep Iberyjski stał się miejscem, przez które przebiegała granica między światem islamu i chrześcijaństwa.


W średniowieczu Hiszpania była pojęciem czysto geograficznym. Do wieku XII czynnik religijny nie odgrywał w tej konfrontacji większej roli. Rozpowszechnili meliorację, z którą spotkali się w Egipcie i Mezopotamii, jak również uprawę takich roślin jak: szafran, indygo, ryż, trzcina cukrowa. Niestety, osoby te nie mają pojęcia, jak bardzo zostały okłamane. W istocie była to prawdopodobnie najwspanialsza epoka w dziejach (średniowiecze właściwe i późne) zarówno ze względu na jedność christianitas, jak i na osiągnięcia myśli, sztuki, architektury i oczywiście nauki.


Samarkandzie w Azji Środkowej, znacznie uprościli i udoskonalili technikę produkcji papieru. W miejsce używanej przez Chińczyków, a nie znanej poza Chinami kory drzewa morwowego zastosowali szmaty. Okres po upadku cesarstwa rzymskiego to średniowiecze.


W wiekach średnich asceza opanowała całą Europę. Kult ciała stracił rację bytu, upadła higiena. Dominowało umartwienie się, oczywiście o kosmetyce wówczas nikt nie ośmielił się mówić.


Obszarem, który przywiązywał wagę do pielęgnacji ciała i urody były kraje wschodu. Higieny nie przestrzegano też w domach, gdzie normą było m. Mahometa w dziejach Arabów, 4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty