Jak gromadzone są dane dłużników? Ponadto, sąd wpisuje z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych: osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeśli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów. I tak, do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się z urzędu : osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony na podstawie art. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jakie informacje notowane są w bazie? Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych?
Krajowym Rejestrze Sądowym, wierzyciel który posiada tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej, może dokonać wpisu dłużnika niewypłacalnego. RDN ma na celu zapewnienie pewnego, szybkiego i aktualnego dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego, a więc do rzetelnych informacji dotyczących wypłacalności (a co za tym idzie wiarygodności) potencjalnych kontrahentów. Do lutego każda osoba prywatna może bezpłatnie sprawdzić, czy widnieje na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów.
Informacje gospodarcze dotyczące osób prywatnych stanowią ponad proc. KRDN zapewnia każdemu szybki i nieograniczony dostęp do informacji o osobach i firmach wpisanych do sądowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Jeżeli posiadasz już tytuł wykonawczy, to oprócz poinformowania o tym fakcie komornika (wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji), informacje o swoim dłużniku możesz upublicznić w inny sposób. Mianowicie w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych (RDN).
W gospodarce wolnorynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie na czas realizować swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, tudzież wierzycieli.
Założenie RDN było dobre – stworzenie publicznego i wiarygodnego systemu, dzięki któremu m. Rejestr dłużników niewypłacalnych - warunki wpisu. System ten miał być prosty i powszechnie dostępny. Wykreślenie z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych może nastąpić z urzędu lub na wniosek.
Wpis kasuje się po upływie lat. Wnioskować o wyczyszczenie rejestru można w sytuacji gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności – np. Równie ważna jest informacja na temat podstawy utworzenia wpisu.
Zadłużone osoby fizyczne mogą oczekiwać, że w bazie danych Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych znajdą się informacje o tytule wykonawczym, wierzycielu oraz zaległej kwocie. Reasumując: sprawdzenie dłużnika w KRD jest możliwe, sprawdzenie siebie w KRD jak najbardziej też - ale tylko w przypadku posiadania umowy (sprawdzenie dłużnika) lub zweryfikowania konta (sprawdzenie siebie w rejestrze długów KRD) Dane osób znajdujących się z bazie KRD chronione są i będą przed dostępem osób postronnych. Jest prowadzony w celu możliwości oceny wiarygodności podmiotów funkcjonujących w obrocie, pełni też rolę sankcji za nierzetelność. Jest trzecim rejestrem wskazanym w ustawie z dnia 10. Wykreślenie dłużnika z RDN następuje po upływie lat od wpisu lub na wniosek dłużnika w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.
Obecnie można sprawdzić kontrahenta jeszcze szybciej. Wpisy do tego Rejestru dokonywane są z urzędu lub na wniosek. Z urzędu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych są wpisywane różne podmioty.
Po pierwsze, osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość. Trwają prace nad stworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych - jawnego rejestru, w którym będą zamieszczane informacje o zadłużonych osobach fizycznych i przedsiębiorcach.
Warunkiem wpisania do rejestru jest brak zapłaty lub dokonania innego świadczenia przez dłużnika w terminie dni od daty wezwania go przez wierzyciela. Ogólne informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej. Do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się z urzędu: 1) osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony na podstawie art. Prawo upadłościowe albo umorzono prowadzoną przeciwko. Wiele osób zastanawia się czy warto jest ogłosić upadłość konsumencką.
Jedną z przesłanek, które wpływają na owe wątpliwości jest strach przed wpisaniem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (dalej RDN), ponieważ osoba ogłaszająca upadłość konsumencką jest z urzędu wpisywana do RDN. Sprawdźmy więc co to jest RDN i na czym tak naprawdę polega. Wierzyciel, jaki dysponuje tytułem wykonawczym, np. Nakazem zapłaty zaopatrzonym w klauzulę wykonalności wystawionym przeciw osobie fizycznej być może napisać takiego dłużnika aż do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.
Tu sprawdzisz jak odzyskać swoje pieniądze i zmusić dłużnika do zwrotu należności, oraz dowiesz jak zgłosić dłużnika do RDN. Z jednej strony informuje nas o nieuczciwych kontrahentach, z drugiej obecność w nim odgrywa rolę specyficznej kary dla nich. Krajowy rejestr dłużników niewypłacalnych wchodzi w skład Krajowego Rejestru Sądowego i stanowi jeden z instrumentów ograniczających ryzyko inwestycyjne.
Jest to rozwiązanie prawne, chroniące potencjalnego wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika jeszcze przed powstaniem zobowiązania. Ponieważ dane zawarte w rejestrze są jawne i ogólnie dostępne, każdy ma możliwość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.