poniedziałek, 23 lipca 2018

Przymusowe leczenie alkoholika ubezwłasnowolnienie

W razie, gdy zachodzi potrzeba złożenia ponownego wniosku o przymusowe leczenie, należy pamiętać, że można to zrobić nie wcześniej niż miesiące po zakończeniu poprzedniego leczenia. Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Jednak zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd.


Podstawą do takiego orzeczenia jest opinia biegłego psychiatry i psychologa. Czy my jako dzieci możemy złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie i starać się o przymusowe leczenie odwykowe ojca? Zależy nam, by rozpoczął walkę z nałogiem.

Uzyskanie postanowienia sądu w przedmiocie przymusowego leczenia odwykowego nie zawsze jest sprawą prostą. Ponadto, nawet, gdy już decyzja sądu zapadnie, to i tak nie na tym kończą się kłopoty. Poniżej zamieszczamy listę problemów, na które można się natknąć, próbując uzyskać leczenie przymusowe. Jak ubezwłasnowolnić alkoholika?


Pojawienie się tej choroby nie jest jednak wystarczające, aby dana osoba została pozbawiona lub ograniczona w zdolności do czynności prawnych. Aby ubezwłasnowolnienie stało się faktem, potrzeba przeprowadzenia. W pewnych przypadkach osoby uzależnione od alkoholu mogą zostać zobowiązane do poddania się terapii. Przymusowe leczenie alkoholika.


Osoba chora psychicznie musi wyrazić zgodę na badanie i leczenie psychiatryczne.

W Uniejowie (woj. łódzkie) w lokalach należących do miasta mieszka sporo alkoholików. Nasz ojciec od wielu lat jest alkoholikiem, nie chce się leczyć. Owe osoby są zadłużone (na rzecz miasta), a także uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Uniejowie wpadł na pomysł — będą alkoholików wywozić na wieś. Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne jest pismem procesowym i jako takie musi spełniać pewne kryteria formalne żeby odnieść zamierzony skutek.


Wniosek musi zostać złożony do właściwego sądu przez osoby do tego uprawnione. W leczeniu alkoholizmu najważniejsze jest, by sama osoba zainteresowana zechciała podjąć wysiłek, aby wyjść z nałogu. Są jednak takie sytuacje, gdy przymusowe leczenie wydaje się być jedyną drogą ratunku dla osoby uzależnionej i jego rodziny. Ponowne wszczęcie postępowania o przymusowe leczenie odwykowe nie może nastąpić przed upływem miesięcy od zakończenia dotychczasowego leczenia.


Ubezwłasnowolnienie alkoholika Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Sąd wszczyna postępowanie nie na wniosek rodziny alkoholika, lecz na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora.


Witam, jestem w podobnej sytuacji, ale niesty nic w tym kierunku nie jest zrobione. Proszę o informację, co najpierw trzeba zrobić, jakie kroki poczynić, żeby zmusić alkoholika na przymusowe leczenie. Niezwykle szybkie tempo życia, wysokie wymagania, brak wsparcia najbliższych powoduje, że choroba rozwija się w zastraszający sposób.


Alkoholizm to problem, który nasila się w XXI wieku.

Dowiedz się czym jest to uzależnienie i jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu. Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. Waszego cennego czasu na chodzenie polekarzach, po sadach w celu zasądzenia leczenia. Do tej pory jakoś z tego wychodził, ale obecnie sytuacja jest nie do zniesienia.


Gdy jest pijany robi awantury, grozi mi, że zrobi coś. W wyjątkowych jednak sytuacjach, istnieje możliwość zobowiązania do leczenia osoby, która nie zgadza się dobrowolnie na leczenie. Leczenie wbrew woli osoby chorej psychicznie jest więc ostatecznością.


W pierwszym przypadku pacjent otrzymuje leki i zgłasza się do kontroli lekarskiej w wyznaczonym czasie, w drugim – pacjent przebywa na stałe w placówce odwykowej, której nie może opuszczać bez zezwolenia lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty