wtorek, 17 września 2019

Osoba chora psychicznie przed sądem

Chory psychicznie a zdolność procesowa. Pytanie: Moja była żona jest chora psychicznie, ale wygląd zewnętrzny jej na to nie wskazuje. Wystąpiła do sądu o podział majątku czy ja mogę zażądać aby sąd wystąpił do szpitala psychiatrycznego o potwierdzenie tego, że tam przebywała.


Czy sąd może przychylić się do mojej prośby? Postępowanie przed sądem opiekuńczym w sprawach o umieszczenie osoby w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody odbywa się, zgodnie z art. Ukaranie osoby chorej psychicznie.


Sprawy karne: Mam takie pytanie nietypowe. Osoby chorej psychicznie zwykle Sąd nie może posłać do więzienia. Co w takim razie dzieje się z taką osobą ? Czy Sąd wysyła taką osobę do odbycia kary w psychiatryku ? Czy może taka osoba w ogóle nie odbywa kary ? W przypadkach uzasadnionych interesem osoby, której postępowanie dotyczy bezpośrednio, sąd zarządza przeprowadzenie rozprawy w szpitalu. Sędzia wizytujący szpital wysłuchuje osobę przyjętą do szpitala psychiatrycznego w trybie art.


Pytanie: Żona w pozwie alimentacyjnym powołała na świadka swoja matkę, która jest osobą od kilkunastu lat cierpiącą na chorobę psychiczną (depresja z jakimiś powikłaniami) i zażywającą silne leki psychotropowe. Kobieta uczestniczyła tylko w postępowaniu przed sądem rejonowym. Nie zgłaszała żadnych dowodów, przedłożyła tylko pismo o treści: Nie czuję się chora psychicznie i nie stwarzam. Moja mama długo leczyła się psychiatrycznie, jednakże zaniechała go.


Po długich procedurach w końcu udało mi się wywalczyć zgodę sądu na leczenie przymusowe,jednakże mam oczekiwać dni na uprawomocnienie się wyroku. Trzeba jednak pamiętać, że sam fakt choroby psychicznej nie pozbawia osoby chorej prawa do stanowienia o sobie, swoich sprawach życiowych, w tym także i wyrażenia zgody na leczenie. W większości sytuacji – poza wyjątkowymi, ściśle określonymi przez ustawę – osoba chora psychicznie posiada pełnię swoich praw. Mam pytanie: Jak się mają prawomocne wyroki do faktu tego iż osoba chora psychicznie nie przyznała się do swojej choroby przed sądem? Choroba psychiczna ( CHAD ) a odpowiedzialność karna.


Jednak nie można mu przypisać winy, ponieważ z przestał się leczyć! Wątpliwości rzecznika praw obywatelskich budzi treść projektowanej zmiany art. RPO - mieć charakter obligatoryjny w zakresie ustanowienia przez sąd pełnomocnika procesowego dla osoby chorej psychicznie będącej stroną postępowania w przedmiocie przymusowego umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym. Polskie prawo pozwala na leczenie wbrew woli tylko osób chorych psychicznie, i to tylko w niektórych, ściśle określonych w ustawie przypadkach. Dlatego jeśli dana osoba nie jest chora psychicznie, a tylko wykazuje objawy zaburzenia psychicznego, to taka sytuacja wyklucza możliwość starania się o leczenie tej osoby wbrew jej woli.


Charakterystyka chorób psychicznych: psychoza, depresja, paranoja, schizofrenia,. Psychoza: osoby, które cierpią na psychozę, laicy nazywają wariatami lub szaleńcami. Chorzy na psychozę nieprawidłowo oceniają otoczenie, mogą cierpieć na halucynacje i urojenia, niewłaściwie oceniają siebie, fałszywie siebie obwiniają lub - na odwrót - cierpią na urojenia wielkościowe. Zawiera przepisy o postępowaniu wobec osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz środkach ochrony jej praw i godności. Jeśli osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw, sąd opiekuńczy na jej wniosek powinien ustanowić kuratora.


Gdy taka osoba nie jest w stanie złożyć tego wniosku, sąd może ustanowić kuratora z urzędu. NRA: chory psychicznie przed sądem zawsze z adwokatem. Syn jest osobą niepełnosprawną, niewidomą chorą psychicznie - schizofrenia. Wziął za wiele kredytów konsumpcyjnych oraz chwilówek, których nie jest władny spłacać.


Wysłał do wierzycieli wnioski o rozłożenie na raty powstałych zaległości w spłatach, proponując ratę w kwocie, którą może comiesięcznie uiszczać. Pewna osoba ma stwierdzoną przed czterema laty psychozę maniakalno-depresyjną. Czy chory psychicznie ponosi odpowiedzialność za przestępstwo?


Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Osoba ta dopuszcza się stalkingu. Mój mąż kilka miesięcy temu za znęcania się psychiczne i fizyczne nade mną został skazany przez sąd.


Sąd nie zasądził mi jednak żadnego odszkodowania, zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Czy mam jeszcze możliwość podjęcia działań prawnych by o nie się starać, a jeżeli tak to o jakie roszczenia mogę wystąpić i gdzie? Czy osoba chora powinna odpowiadać przed sądem?


Jak zmusić osobę chorą psychicznie do leczenia psychiatrycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty