piątek, 21 czerwca 2019

Miłość eros

Człowiek najpierw kocha zapachem. Tak przynajmniej uważają medycy. Zapach oddziałuje na układ nerwowy człowieka. To ponoć on jest odpowiedzialny za to, że jedną osobę kochamy,.


Natomiast eros jest bardziej związane z libido, fileo bardziej wskazuje na emocje czy serce (mówiąc metaforycznie).

Miłość eros jest odpowiednikiem miłości romantycznej. Charakterystyczne dla tego typu miłości jest zafascynowanie kochaną osobą. Osoby prezentujące ten typ wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia i jest to wręcz pożądane by w taki właśnie sposób zakochać się i stworzyć związek doskonały, w którym miłość będzie. Według wcześniejszych wierzeń Eros był jednym z bogów, którzy wyszli z Chaosu i należeli do pierwotnej grupy Protogenoi.


W kosmologii przedstawiany jako ten, który zrodzony na początku czasu miał rozpocząć proces prokreakcji. Eros (miłość ludzka, zmysłowa) na pewno jednak zawiedzie nasze oczekiwania, jeśli odrzucimy agape (miłość boską, ofiarną). Czy pamiętamy, w jakich okolicznościach Jezus dokonał pierwszego cudu i na czym ów cud polegał?


Kiedy młodej parze w Kanie Galilejskiej zabrakło wina, Jezus dał im je w obfitości.

Eros (stgr. Ἔρως Éros, łac. Amor) – w mitologii greckiej bóg miłości i namiętności seksualnej. Istnieją różne wersje co do jego pochodzenia: według Hezjoda miał być on pierwszym z bogów, rówieśnikiem Gai, którego obecność musiała być konieczna do zrodzenia się pozostałych bogów.


Według Alkajosa z Mityleny był synem Afrodyty i Aresa, lecz jest to tylko jedna z. Eros to miłość, w której jesteśmy pociągnięci. Nie wolno tej miłości sprowadzać tylko do sfery ciała czy zmysłowości. Może nas nie tylko to pociągać, ale także czyjaś odwaga, mądrość, szlachetność.


Filia to miłość, w której panuje pokój, harmonia i ciepło. To miłość przyjaciół, którzy zgadzają się ze sobą. Nazywana też miłością od pierwszego wejrzenia. Jej „znakiem firmowym” jest nieodparty pociąg fizyczny oraz intensywne emocje, pragnienie nieustannego przebywania w towarzystwie ukochanej osoby.


Eros – w mitologii greckiej bóg miłości i pożądania. Miłość platoniczna – miłość wzniosła, wyidealizowana, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna. Stanowi motyw w literaturze i sztuce od czasów renesansu.


Koncepcja miłości platonicznej wywodzi się z pism Platona (w szczególności z jego Uczty). Współczesne znaczenie ma jednak niewiele wspólnego z pierwowzorem. Eurypidesa (Hipolit i Fedra), mityczny Eros pojmowany był jako okrutny i niszczycielski bóg, reprezentujący irracjonalną siłę kosmiczną wrogą rozumowi.


Eros, storge, philia i agape.

W starożytności agape było jednym ze słów, którym nazywano miłość – w odróżnieniu od pojęć eros, storge, philia. Każdy z tych terminów miał nieco inne znaczenie. Eros – to miłość przepełniona namiętnością i romantyzmem. Oznacza zafascynowanie partnerem oraz jego wyglądem fizycznym (często nie do końca wytłumaczalne).


Przeżywana jest jako silny, trudny do powstrzymania pociąg seksualny. Realizacja potrzeb seksualnych prowadzi do głębokiego porozumienia między partnerami. W Bogu eros zostaje w najwyższym stopniu uszlachetniony i tak oczyszczony, że stapia się z agape. O tym wszystkim pisał też Jan Paweł II w teologii ciała, zauważając że miłość, którą Bóg kocha człowieka, jest podobna do oblubieńczej miłości małżonków, jednak nie nazwał bezpośrednio tej Boskiej miłości namiętnym erosem.


W świecie starożytnym „eros” jako boska siła związany był z sakralnym kultem płodności. Towarzyszyła mu prostytucja świątynna. Stary Testament zwalczał go jako perwersję religijności. Te cztery słowa Grecy używali na określenie MIŁOŚCI.


Dzisiaj ludzie miłość również różnie rozumieją - w większości błędnie jako EROS a sama EROS przynosi im zniszczenie, rozwody, zawó rozczarowanie, negowanie miłości itd. Miłość AGAPE jest wzorcem, niesamowitą rzeczą, która jest mocniejsza niż śmierć i słodsza jest od najlepszego. Wsławiony rozlicznymi romansami król bogów wysłuchał go z całą wyrozumiałością i udał się do Afrodyty.


Przypomniał jej, że jest matką Erosa i boginią miłości, nie zemsty, a jej syna i śmiertelniczkę połączyła prawdziwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty