czwartek, 20 czerwca 2019

Końcówki nazwisk pochodzenie

Podsiadło – Podsiadłowa, Rychło – Rychłowa, Wilk – Wilkowa itd. Giersz pochodzi od imienia Gerar Śmiglewski prawdopodobnie od nazwy miejscowej Śmiglew lub Śmiglewo (chyba już nie istniejącej, bo wykazy nazw geograficznych takiej nie wymieniają), Łobaczewski zaś może pochodzić od nazwy Łobaczew (miejscowość w pobliżu Terespola). Cząstki ‑ski i ‑czyk to nie końcówki, lecz przyrostki.


Pierwszy tworzy przymiotniki, zwłaszcza od nazw. Jakiego pochodzenia są nazwiska z końcówką -niuk, np. Sufiks ten tworzył patronimika od imion, nazw zawodów, apelatywów (prawobrzeżna Ukraina).

Nazwiska z -uk są pochodzenia ukraińskiego. Obecnie niezwykle upowszechniony jest w Polsce. Pochodzą one jednak ze wschodnich części Niemiec i terenów Polski wówczas kontrolowanych przez Prusy, np. Co też do końcówki „wicz”, swego czasu moja ciocia opowiadała mi, że słuchała audycji w radio ( teraz już można pisać radiu), na temat pochodzenia nazwisk i osoba która się tam wypowiadała stwierdziła, iż nazwiska kończące się na „wicz’ są pochodzenia Ormiańskiego, a nosił takie mój pradziadek.


Dostaliśmy na uczelni polecenie sprawdzenia skąd pochodzą nasze nazwiska. Reguła ta dotyczy wszystkich nazwisk, niezależnie od ich pochodzenia. Wyjątkiem są oczywiście nazwiska nieodmienne.


Pochodzenie nazwisk to zagadnienie interesujące wszystkich genealogów.

Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie o Twoje nazwisko, jak powstało, jak się zmieniało, czy zostało zmienione na inne. Dlatego zwykle mówimy o etymologii nazwiska. Odkrycie pochodzenia nazwiska jest trudniejsze od zbudowania drzewa genealogicznego.


Wraz z morfemem -cki i -dzki był charakterystyczną końcówką dla szlacheckich nazwisk polskiego pochodzenia, które związane były z posiadaną własnością – najczęściej rodowych miast lub wsi. Proces powstawania nazwisk szlacheckich nie był aż tak oczywisty i jednolity. Ta grupa imion wskazywała na szlacheckie pochodzenie, dlatego stała się dość popularna – zwłaszcza w XVII wieku. Mieszczaństwo i chłopi sztucznie dorabiali sobie końcówkę „-ski” do nazwiska, by udawać szlachtę.


Ta moda skończyła się utworzeniem takich nazwisk jak Kowalski i Malinowski, które NIE SĄ nazwiskami szlacheckimi. W porównaniu do innych krajów Europy ( np. Francja ), w Polsce szlachta zawsze stanowiła dużą część społeczeństwa ( ok ). Jednak lat komunizmu sprawiło, że heraldyka jest u nas bardzo mało popularna i mało kto wie cokolwiek o swoim pochodzeniu. Streszczę więc, tu skróconą historię powstawania nazwisk polskiego rycerstwa. Pisownia nazwisk od samego początku litewskiej niepodległości wywoływała tu ogromne emocje.


Miejscowi Polacy od lat walczą o pisownię swoich nazwisk z użyciem polskich znaków diakrytycznych. Tuż po odzyskaniu niepodległości władze Litwy nawet nie chciały o tym słyszeć i dopisywały Polakom litewskie końcówki. Niestety dotychczas nie udało mi się znaleźć aktów w sprawie nadania nazwisk Żydom w zaborze austriackim i pruskim.


Należy wątpić, czy faktycznie ci wszyscy Żydzi nie posiadali już nazwisk przed tym nadanych, gdyż w tym czasie kiedy w r. Jeżeli dane nazwisko występowało w rejestrze jedynie w formie żeńskiej (końcówka -ska), w takiej formie zostało umieszczone na niniejszej liście.

Chcesz wiedzieć skąd pochodzi nazwisko? Strona ma służyć pomocą osobom, zastanowiajacym się, jaką genezę ma ich nazwisko, czyli co znaczy, jaka jest genealogia nazwiska, skąd się ono wzięło. Strona zawiera słownik nazwisk polskich i niemieckich, wyjaśniający ich etymologi i budowę językową. Genealogia nazwisk i heraldyka polska. Wykaz nazwisk występujących w Polsce.


Skomentuj, zadaj pytanie lub zamieść nowe informacje. Nagła potrzeba nadania ich setkom tysięcy mieszkańców polskich terenów doprowadziła do fantazyjnej słowotwórczości, której efekty możemy dostrzec i dziś. Spodziewających się sensacji Czytelników. W grupie nazwisk obcych ciekawym zjawiskiem było masowe wyzbywanie sie rodowych nazwisk przez Żydów, rozpoczęte jeszcze przed wojną. Poprzez zmianę nazwiska chciano zerwać z przeszłością i zatrzeć żydowskie pochodzenie.


Nie bez znaczenia było niemieckie brzmienie dużej części nazwisk. Redakcja nie udziela odpowiedzi na pytania o pochodzenie nazwisk w komentarzach pod artykułem ani indywidualnie, np. W XVIII i XIX wieku nastąpił prawdziwy „wysyp” nazwisk tego typu, dlatego dzisiaj nie można chlubić się szlachecką genealogią w oparciu o samo nazwisko. Nie zawsze da się jednoznacznie określić etymologię danego nazwiska, np.


I nadal nie ma końcówki mojego nazwiska :-) Może w trzeciej części się dowiem o ile takowa będzie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty