Uziom fundamentowy jest ważnym elementem instalacji odgromowej. Należy zaplanować jego obecność jeszcze przed wybudowaniem domu. Często przypominamy sobie o nim dopiero w czasie projektowania instalacji elektrycznej. Jednak wtedy już jest za późno na nadrobienie zaległości. Niezawodną nie znaczy doskonałą, oznacza jednak, że ta elektryczna styczność będzie wystarczająca w całym spodziewanym okresie trwałości tegoż budynku.
Dlaczego więc wykonywany jest tak rzadko? Architektom i projektantom niewiele na nim zależy, to nie jest ich branża. Pod względem kosztowym, uziom fundamentowy naturalny jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ilość dodatkowego materiału jest minimalna (tylko wyprowadzenia), a koszt robocizny ogranicza się do spawów (czy wykonania innych połączeń).
Natomiast uziemienie sztuczne, w wersji gdy przewodnik układany jest jedynie w stopach murów. Okey, okey, uziom fundamentowy będzie robiony bez dwóch zdań, tylko nurtuje mnie cały czas ten temat. Skoro koniecznym jest zrobienie uziemienia własnego, to jaki sens ma podział PEN wraz z uziemieniem punktu podziału w ZKP skoro w rozdzielnicy wewnętrznej przewód PE z WLZ 5xX² będzie mostkowany z GSW uziomu fundamentowego. Ponadto tylko uziom fundamentowy (którego brak) zapewni ekwipotencjalizację w pomieszczeniach przyziemnych, czyli nie dopuści w skrajnych warunkach do tego by pomiędzy podłożem z częściami przewodzącymi obcymi i dostępnymi pojawiło się niebezpieczne napięcie. Beton dundamentu, mający bezpośredni kontakt z glebą posiada na tyle dużą wilgotność, że jego rezystywność traktuje się w przybliżeniu jako równą rezystywności gruntu.
Witam, rozpoczynam budowę domu no i oczywiście jak już będę miał wykopane pod fundament chciałbym wykonać uziom fundamentowy sztuczny jako uziom wyrównawczy(bez ochrony odgromowej). Kontakt z gruntem jest w tym przypadku konieczny ze względu na uziom fundamentowy Do zbrojenia należy przyspawać lub przykręcić bednarkę stalową ocynkowaną wypuszczając ją pionowo ku górze w miejscu przyszłej tablicy rozdzielczej lub w kotłowni. Retro podrzuci jakis paragraf?
Natomiast takie rozwiązanie jest moim zdaniem najtańsze jesli pomyslimy w odpowiednim czasie. Otoz w przyszlym roku zaczne budowe nowego domu i chce fachowo zrobic uziom fundamentowy – czyli jak piszesz “Połączenie przewodu uziemiającego z prętem, który jest wyprowadzony ze zbrojenia fundamentu budynku”. Moje pytanie troch wyda sie smieszne dla tagiego fachowca jak ty ale musze je zadacc. Zastosowałem wtedy uziom płytowy, blachy 10mmo łącznej powierzchni 3mzakopane 5m od ściany budynku na głębokości 5m. Natomiast zgodnie uwazacie, ze uziom fundamentowy jest niemal konieczny , bo bedzie bardziejszy i tanszy od innych rozwiazan, mimo i tak juz istniejacych, ktore badz co badz jednak dzialaja.
ZA DARMO uziomu fundamentowego. Powinniscie miec tak czy inaczej ochronniki - jesli będą blisko p= orządnego uziemienia to statystycznie ochronią lepiej (mniejsze p= rzepięcia sie pojawią). Warto więc zabezpieczyć się przed piorunem, choć w przypadku domów jednorodzinnych piorunochron nie zawsze jest konieczny. Wszystko zależy od stopnia zagrożenia. Piorunochron, wraz z całą instalacją piorunochronną, powinien być połączony z główną szyną uziemiającą w budynku.
Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat. Piorunochron w domu jednorodzinnym jest konieczny także, jeśli budynek stoi na wzgórzu lub na brzegu dużego jeziora. Film przedstawia w uproszczony sposób zasadę ochrony przeciwporażeniowej w sieci TN poprzez samoczynne wyłączenie zasilania.
Pętla prądowa jest pętlą metaliczną w której nie bierze. Jako uziom fundamentowy wykorzystywane są np. Jest trwały, efektywny i skuteczny.
To co zapodałaś to tylko ogólny MPZP istnieją szczegółowe zapisy dla poszczególnych sołectw – a tam mogą być odpowiedzi. Ale nawet w tym ogólnym zapoznaj się z zapisem par. Jakie to sołectwo (miejscowość) ? Wykonanie ław i ścian fundamentowych budynku mieszkalnego oraz płyty pod podłogę na gruncie.
Największa bezpłatna baza aktów prawnych. Rozróżnia się uziom fundamentowy naturalny (stalowe zbrojenie betonowego fundamentu) lub uziom fundamentowy sztuczny (taśma lub pręt stalowy, zatopione w betonowym fundamencie).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.