poniedziałek, 16 lutego 2015

Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

Złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby starszej w złej wierze lub lekkomyślnie podlega karze grzywny i nie wywoła skutków prawnych (art.545§ kpc). Sprawa sądowa dotycząca ubezwłasnowolnienia osoby starszej odbywa, tak jak powiedzieliśmy, przed sądem okręgowym. Właściwość sądu w celu złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie. Ostatnio zostałem zapytany przez klienta o procedurę złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby starszej , chorej na chorobę Alzheimera, ze szczególnym wskazaniem na odpowiednią właściwość sądu.


Wniosek o ubezwłasnowolnienie dotyczy bliskiej osoby z. Są sytuacje, w których ciężko jest podjąć właściwą decyzję. Ubezwłasnowolnienie osób starszych. Jedną z nich jest kwestia ubezwłasnowolnienia osoby starszej.


Aby doszło do ubezwłasnowolnienia danej osoby, warunkiem koniecznym jest zatem uprzednie złożenie takiego wniosku do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek (czyli w tym przypadku – Pani babci) sądu okręgowego, rozpoznającego sprawę w składzie trzech sędziów zawodowych. Jako opiekun prawny wnioskodawca będzie w stanie zabezpieczyć majątek i prawa uczestnika, czego nie może dokonać w chwili obecnej. Przesłanki ubezwłasnowolnienia mogą wynikać na przykład ze wskazań medycznych osoby starszej, choroby psychicznej czy alkoholizmu.


Na wstępie, należy wskazać, że ubezwłasnowolnienie może przyjmować dwie formy – całkowite. Nie jest to instytucja prawna, którą stosuje się, aby “ułatwić” rodzinie osoby chorej np. Powszechnie przyjmuje się, że nie może być jedynym czynnikiem przesądzającym o. Nie jest możliwe zatem ubezwłasnowolnienie osoby, która z powodu swojej ułomności lub inwalidztwa (np. wylewu, utraty wzroku, słuchu, mowy) ma bardzo utrudniony kontakt z otoczeniem, ale jej zdolności intelektualne nie zostały istotnie naruszone lub ograniczone.


Moja mama,po 7jest bez meldunku i bez mieszkania. Co jej wynajmę jakieś mieszkanie czy pokój to za parę dni dostaje wymówienie gdyż wszędzie widzi spisek przeciwko sobie-kradną,podmieniają jej rzeczy czy też wręcz przerabiają odzież. Porada prawna na temat wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby starszej. Nie szukaj dłużej informacji na temat wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby starszej , zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny.


Rozwiązaniem powyższego problemu jest ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite osoby starszej dotkniętej chorobami trwałymi. Przy czym istotne jest, iż ubezwłasnowolnienie jest możliwe wówczas, gdy dana osoba nie jest w stanie samodzielnie pokierować swoim postępowaniem z uwagi na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne. Znajdziesz tu porady prawne na temat ubezwłasnowolnienia.


Jak napisac wniosek, co musi zawierać? Wpis przedstawia elementy niezbędne do złożenia wniosku, a także wskazuje sąd właściwy do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie. Jeśli ubezwłasnowolnienie dotyczy osoby samotnej, wówczas sprawę może skierować do sądu jedynie prokuratura (na wniosek np. sąsiadów, opieki społecznej lub dalszych krewnych).


Kojarzy się z pazernymi krewnymi czyhającymi na majątek starszej osoby, albo lekko ociężałej umysłowo siostry. Szanowna Pani, Do wniosku o ubezwłasnowolnienie powinna Pani załączyć odpis aktu urodzenia ojca oraz akt małżeństwa o ile pozostaje w związku małżeńskim (małżonek osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną jest z mocy prawa uczestnikiem postępowania), a także Pani akt urodzenia lub małżeństwa (jeżeli jest Pani zamężna). Osoby częściowo ubezwłasnowolnione mogą zawierać umowy w bieżących sprawach, np.


Mogą też podjąć pracę, a wynagrodzeniem. Inne osoby muszą złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie do Prokuratury Okręgowej. Osoba ubezwłasnowolniona funkcjonuje więc w obrocie prawnym trochę jak dziecko. Zdarzą się jednak sytuacje, w których dochodzi do zawarcia przez nie umowy.


Celem ubezwłasnowolnienia danej osoby nie mogą być w żadnym wypadku chęć uzyskania jakichkolwiek korzyści osobistych lub finansowych, a. Taka osoba bowiem potrzebuje pomocy w zarządzaniu własnymi sprawami i majątkiem. W zależności od sytuacji sąd orzeka ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe. Kto może zostać ubezwłasnowolniony częściowo? Osoba pełnoletnia (po ukończeniu roku życia) z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub z powodu pijaństwa lub narkomani, w sytuacji gdy potrzebna jest jej pomoc w prowadzeniu spraw, ponieważ osoba taka sama nie daje sobie ze wszystkim rady. Pierwszym pismem w sprawie o ubezwłasnowolnienie jest wniosek (nie pozew), który musi spełniać warunki przewidziane dla pism procesowych.


Poniżej prezentujemy wzór takiego wniosku. Kolejne pisma są uzależnione od konkretnej sytuacji oraz wezwań sądu. Prawo o notariacie przewiduje, by z pomocy notariusza skorzystały osoby w szczególnej sytuacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty