czwartek, 26 lutego 2015

Jak budować pewność siebie u dziecka

Każdemu z nas zdarzają się chwile zwątpienia we własne możliwości. Dzieci, podobnie jak my, również bywają nieśmiałe i nerwowe. Jak wzmocnić ich poczucie własnej wartości? Jak nauczyć je walczyć ze swoją nieśmiałością?


Przedstawiamy porad jak budować pewność siebie u dziecka.

To sposób w jaki myślimy o sobie, a także przeżywamy siebie. Kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. W wielkim skrócie można powiedzieć, że myślimy o sobie to, co myśleli o nas nasi rodzice i widzimy siebie tak, jak oni na nas patrzyli.


Poczucie wartości, czy inaczej mówiąc - pewność siebie składa się z kilku rzeczy. Naprawdę niewiele wystarczy, by budować pewność siebie u dziecka. Kilka słów, kilka gestów i dzieci wyrosną na pewnych siebie, swoich wartości dorosłych, spełniających swoje marzenia.


Jak wspierać budowanie pewności siebie u dziecka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w fenomenalnym materiale Marioli Kurczyńskiej – doradcy rodzicielskiego.

Przede wszystkim musimy podejść do budowania pewności siebie dziecka, jako do procesu. To coś, na co pracujemy przez lata. Trudno budować w dziecku poczucie wartości, jeśli rodzice sami mają problemy z samooceną. By nasze dziecko dobrze myślało o sobie samym, my także musimy dobrze myśleć o sobie, a co więcej – okazywać to. Polubmy się i szanujmy, nie przedstawiajmy się w niekorzystnym świetle – starajmy się być wzorem dla dziecka.


Do napisania tego posta ostatecznie skłonił mnie TEN film, choć o tym temacie myślałam już od dawna. Pewnie już sporo z Was go widziało i być może też sporo z Was zadało sobie to pytanie. Wierze w siebie, swoje możliwości oraz ufaniu własnym osądom i przekonaniom. To na barkach rodziców spoczywa obowiązek dodawania wiary w siebie dziecku, by te zamiast bać się wszystkiego, okazywało ciekawość oraz chęci do poznawania nowych rzeczy.


Miłość rodzica do dziecka to podstawa i to miłość bezwarunkowa. O czym warto pamiętać, by wzmacniać pewność siebie u dzieci i kształtować u nich wysokie poczucie własnej wartości? Ja miałem podobnie, a przełamywanie tego wstydu było świetną szkołą pewności siebie. I zrozumiałem, że ludzie, którzy na mnie patrzą, nie patrzą z przekąsem, a z podziwem.


Na Waszą pewność siebie wpływają też bardziej prozaiczne czynności, które wykonujecie każdego dnia. Zauważcie, jak w kontekście budowania pewności siebie jest to ważna umiejętność zdobyta przez zabawę i za waszym przyzwoleniem. Bo, kiedy dziecko usłyszy od was: „Leć, jasne, ucz się”, to wie – po pierwsze, że jego wybór był dobry, że to, czego chce się nauczyć będzie w pełni wartościowe.

Jak budować pewność siebie u dziecka ? Pewność siebie to nie jest jakiś skomplikowany twór, który ciężko wcielić w życie małego człowieka. To największy i najlepszy prezent, jaki można mu podarować i za jaki podziękuje Ci ono w przyszłości. Pewności siebie nie należy jednak kojarzyć z nieomylnością, zadufaniem w sobie.


Budowanie poczucia własnej wartości. Warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka jest bezpieczny dom i kochająca rodzina. Bezwarunkowa miłość daje dziecku pewność, że będzie kochane pomimo złych ocen w szkole albo przegranej w konkursie.


Kontakt fizyczny, jak przytulanie i głaskanie, a także zainteresowanie problemami i sprawami wzbudzają zaufanie do rodziców oraz budują. Jak zwiększyć pewność siebie u dziecka? Wszyscy znamy osoby nieśmiałe, którym wyraźnie brakuje pewności siebie. Niestety takie osoby mogą być często wykorzystywane przez innych, gdyż nie potrafią powiedzieć nie, w obawie, że zostaną odrzucone. Dlatego też bardzo ważne jest budowanie pewności siebie już od najmłodszych lat.


Podstawą ich pewności siebie jest euforia, która jest dość pożądanym stanem, ale niestety ma swoje wady. Euforię trzeba co jakiś czas dokarmiać, a nawet wywoływać od nowa, co sprawia, że taka pewność siebie jest sztuczna. Aby nasze dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości, warto pamiętać również o roli dobrego przykładu.


Czyli najlepiej budują w dzieciach poczucie, że są wartościowe, te osoby, które same mają pozytywny stosunek do siebie, które potrafią zachować równowagę między potrzebami dziecka a swoimi. Oto kroków, dzięki którym wzmocnisz pewność siebie dziecka. Ta strona została znaleziona m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty