czwartek, 26 listopada 2020

Jak uniknąć przymusowego leczenia odwykowego

Ustawodawca przewidział w tym zakresie pewne wyjątki. Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie. Odpowiedzi w temacie (0) NOWY TEMAT. Zgodnie z polskim prawem możliwe jest przymusowe leczenie odwykowe alkoholika, o którym orzeka sąd. Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne.


Jednak zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd. Podstawą do takiego orzeczenia jest opinia biegłego psychiatry i psychologa. Artykuł omawia zagadnienia związane z poddaniem przymusowemu leczeniu osoby uzależnionej od alkoholu. Wiele rodzin w Polsce dotyka problem alkoholowy. Alkohol powoduje rozkład życia rodzinnego, często jest przyczyną przemocy w rodzinie i innych przestępstw, prowadzi do demoralizacji dzieci.


Przymusowe leczenie w trybie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na czas trwania leczenia przymusowego sąd może ustanowić nadzór kuratora nad osobą uzależnioną. Wówczas osoba ta ma obowiązek stawiania się na wezwanie sądu lub kuratora i wykonywania ich poleceń, dotyczących takiego postępowania w okresie nadzoru, które może się przyczynić do skrócenia przymusowego leczenia odwykowego.


W skardze kasacyjnej od postanowienia Sądu Okręgowego uczestnik wskazywał, iż brak było podstaw do zobowiązana go do podjęcia leczenia odwykowego przeciwalkoholowego, bowiem nie zostały spełnione przesłanki ustawowe takiej decyzji, co wykluczało uwzględnienie wniosku o jego przymusowe leczenie. Kontynuujemy omówienie procedury zobowiązania do leczenia w zakresie uzależnienia. Przedstawiamy najważniejszych kwestii spornych i kontrowersji dotyczących postępowania wobec osoby uzależnionej.


Nie każda osoba może podlegać procedurze zobowiązania do leczenia. W zasadzie leczenie odwykowe jest sprawą dobrowolną. Uzależniony sam może zdecydować, czy chce się mu poddać, czy nie, ale w kilku przypadkach może zostać oddelegowany na leczenie przez sąd. Jak wszcząć procedurę przymusowego leczenia?


Aby wysłać alkoholika na przymusowy odwyk, trzeba przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek do komisji gminnej ds. Sąd orzeka o obowiązku leczenia odwykowego w formie postanowienia, od którego przysługuje apelacja. Sądowy obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż dwa lata od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Jeśli chodzi o przymusowe leczenie osoby uzależnionej od alkoholu to rzeczywiście nie jest to taka prosta sprawa, ale da się to zrobić. Na stronie jednego z ośrodków terapii uzależnień znalazłam instrukcje jak zmusić męża do leczenia odwykowego.


Mnie udalo sie skierowac mojego tate na przymusowe leczenie odwykowe ale cala procedura trwala lata (a co sie przez te lata wydarzylo to szkoda gadac!) mimo, ze picie bezposrednio zagrazalo jego zyciu. Paranoja-przeciez picie ogolnie zagraza zyciu (marskosc watroby, klopoty z trzustka itp). Alkoholizm to problem, który nasila się w XXI wieku.


Niezwykle szybkie tempo życia, wysokie wymagania, brak wsparcia najbliższych powoduje, że choroba rozwija się w zastraszający sposób. Dowiedz się czym jest to uzależnienie i jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu. Wydany nakaz przymusowego leczenia alkoholizmu jest ważny przez lata. Jeżeli osoba nie stawi się dobrowolnie w ośrodku odwykowym na leczenie alkoholizmu, rodzina może zgłosić ten fakt na Policji celem przymusowego doprowadzenia osoby uzależnionej do ośrodka leczenia uzależnień na przymusowe leczenie alkoholizmu.


W ocenie Sądu pierwszej instancji, A. Mając jednak na uwadze odległe terminy leczenia, wyznaczane przez szpitale, uznał, że do czasu otrzymania skierowania celowe jest zobowiązanie go do podjęcia leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Sądami właściwymi do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie są wydziały rodzinne i nieletnich w Sądach Rejonowych. Leczenie osób uzależnionych od alkoholu jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony jedynie przez Sąd. Jak przebiega przymusowe leczenie odwykowe? W sytuacji, gdy sąd wyda prawomocne postanowienie o zastosowanie leczenia odwykowego, osoba, której leczenie dotyczy ma obowiązek w wyznaczonym dniu stawić się na to leczenie.


Sąd może na czas leczenie poddać ją nadzorowi kuratora. JAK WYGLĄDA PROCEDURA ZOBOWIĄZANIA OSOBY PIJĄCEJ DO LECZENIA ODWYKOWEGO ? Leczenie polega przede wszystkim na psychoterapii indywidualnej i grupowej (najlepsze efekty daje łączenie obu tych metod). Leczenie alkoholizmu: terapia ambulatoryjna lub w oddziale zamkniętym. Czy z tej szansy skorzysta - nie wiadomo. Tak jak powiedziałam wcześniej, nie można człowieka zmusić do zmiany swojego życia, a tylko do przyjścia na terapię.


Statystycznie efektywność takiego leczenia, które rozpoczyna się sadowym zobowiązaniem do leczenia, jest taka sama, jak skuteczność leczenia tzw. Małżonka, który w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego,demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, można zmusić do leczenia. Co do zasady, leczenie odwykowe jest dobrowolne, ale są przypadki, gdy inna osoba, np.


SR w Dębicy na 2osób zobowiązanych sądownie do leczenia odwy-kowego aż nad 1z nich ustanowiono dodatkowo nadzór kuratora. Osoba objęta programem przymusowego leczenia od uzależnienia, nie ma prawa opuszczać zakładu odwykowego bez zgody kierownika danej placówki. Również rodzina takiej osoby ma możliwość skorzystania z bezpłatnej terapii.


Polecamy: Uzależniony - jak skłonić go, by przyjął pomoc?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty