Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu i obniżenie opłaty za OC może spowodować wzrost cen dla kierowców, którzy nie zdecydują się na ten krok. Fakt, że niektóre samochody nie będą poruszały się po drogach niestety nie zagwarantuje, że będzie mniej wypadków, zakres ochrony z polisy OC również nie ulegnie zmianie. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu. Na tle wprowadzonej instytucji pojawiło się zagadnienie istnienia obowiązku ubezpieczenia OC pojazdów czasowo wycofanych z ruchu.
Z podwyżkami składek OC o podobnej skali mielibyśmy do czynienia gdyby czasowe wycofanie pojazdów z ruchu zostało znacząco ułatwione w bieżącym roku. Później przywilej ten zniesiono i nałożono na właścicieli wszystkich pojazdów obowiązek ubezpieczenia niezależnego od tego, czy auto jest wykorzystywane, czy też nie.
A co z obowiązkowym ubezpieczeniem OC? Ministerstwo Infrastruktury zamierza jednak wprowadzić zmiany, które pozwolą na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. W tym czasie nie będziemy musieli płacić obowiązkowego ubezpieczenia. Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – krok po kroku.
Jeśli chcesz wycofać swój pojazd z ruchu na określony czas, musisz udać się do wydziału komunikacji, w którym go zarejestrowałeś i złożyć stosowny wniosek. Od tego czasu bez względu na to, czy Twój samochód lub jednoślad jest używany na co dzień, czy też przez większą część roku stoi w garażu, masz obowiązek opłacania dla niego polisy OC. Instytucję tę można stosować tylko do określonych kategorii pojazdów.
Pojawiło się pytanie, czy wycofanie pojazdu z ruchu wpływa na obowiązek ubezpieczenia OC.
Wniosek właściciela o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Karta pojazdu (jeżeli była wydana). Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór przykładowego pełnomocnictwa). W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty.
Jeżeli będziemy chcieli przedłużyć okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu musimy w urzędzie rejestrującym złożyć wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, kartę pojazdu, jeśli była wydana oraz decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu (tą, którą otrzymaliśmy za pierwszym razem). Wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu należy złożyć za opłatą właściwemu staroście ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Okres czasowego wycofania można przedłużyć, jednak nie dłużej niż miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o. Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu lub podmiotu, któremu powierzono pojazd w trybie przepisu art.
Na razie w Polsce takie regulacje nie obowiązują, ale najprawdopodobniej już wkrótce rząd da taką możliwość kierowcom, choć nie wszyscy skorzystają z tego przywileju. Problem pojawia się wtedy, kiedy dysponujemy pojazdem, który, np. Właściciel samochodu będzie mógł wycofać go z ruchu, co wiązać się będzie rzecz jasna z zakazem poruszania się nim po drogach publicznych, ale również poskutkuje wyłączeniem obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC na okres, kiedy samochód jest wyłączony z ruchu.
Będzie czasowe wycofanie pojazdu z ruchu? Nie każdy kierowca ma świadomość tego, że wszystkie zarejestrowane samochody muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen ubezpieczeń OC, jest to sytuacja wręcz abstrakcyjna i niezrozumiała. I właśnie dlatego chwała tym, którzy chcą ją zmienić. W Polsce jest wiele samochodów osobowych, z których właściciele korzystają tylko okazyjnie.
Ewentualne zmiany dotyczące wycofania aut z ruchu i ciągłości polis OC prawdopodobnie będą jednak na tyle ostrożne, że nie wpłyną znacząco na koszty obowiązkowych ubezpieczeń. Kolejny raz można będzie wycofać z ruchu pojazd nie wcześniej niż na trzy lata po końcu okresu ostatniego wycofania.
Okres ten nie ulegnie skróceniu nawet w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Teraz to w Polsce niemożliwe, ale już niedługo rząd dopuści taką możliwość. Choć nie w tak szeroki sposób, jak pragnęliby właściciele klasyków, kabrioletów i motocykli. Konieczność posiadania ubezpieczenia OC wynika z tego, że polisa ta chroni od szkód związanych nie tylko z ruchem pojazdu. W teorii mogą bowiem zdarzyć się szkody spowodowane w związku z użytkowaniem nieruchomego samochodu.
Typowym przykładem jest stoczenie się auta po usterce hamulca postojowego. Czym jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu? Nie da się ukryć, że OC zwłaszcza dla młodszych kierowców jest bardzo poważnym obciążeniem. Należy jednak mieć na uwadze, że również i starsi kierowcy narzekają na ubezpieczenie. Zwłaszcza w przypadku samochodów, które nie są przez nich.
Z drabiny tez mozna spasc a obowiazku opłaty PO za drabiny nie ma.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.