wtorek, 14 stycznia 2020

Sprawienie pogrzebu ustawa o pomocy społecznej

Osoby bezdomne, czy też nie mające rodzin nie muszą martwić się o swój pochówek, ponieważ urządzi go gmina zgodnie z wyznaniem zmarłego. Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej sprawienie pogrzebu należy do obowiązków gminy. Zasady postępowania oraz finansowania pogrzebu mogą nawet zostać podjęte przez gminę w drodze uchwały.


Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej gmina ma obowiązek sprawienia pogrzebu osobie zmarłej. Ustawa o pomocy społecznej (pomoc społ.). W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poniesione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy. Obowiązek zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na: 1) osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej;.


Największa bezpłatna baza aktów prawnych. Pomoc społeczna obejmuje również obowiązek sprawienia pogrzebu w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego. Informacji o świadczeniach pomocy społecznej, zasadach ich przyznawania oraz wysokości udzieli ci pracownik socjalny w ośrodku pomocy społecznej.


Jak bowiem wynika z treści art. Zgodnie natomiast z ustawą o pomocy społecznej świadczeniami z pomocy społecznej są świadczenia pieniężne oraz świadczenia niepieniężne. Do świadczeń niepieniężnych ustawodawca zalicza między innymi sprawienie pogrzebu. Zatem nie zostaje zwracana suma na jego pokrycie, tylko Pomoc Społeczna sama finansuje koszty pogrzebu.


Przepisy prawa materialnego takiego upoważnienia do określenia sprawienia pogrzebu przez gminę oraz zasad zwrotu wydatków w formie uchwały rady gminy nie zawierają. Obowiązek organizacji pochówku, w tym osób bezdomnych, jest zadaniem własnym gminy. Forma pomocy świadczona jest dla osób nie posiadających rodziny i własnego źródła utrzymania. Policji lub Prokuratury o konieczności sprawienia pogrzebu. Osoba lub rodzina ubiegająca się o pomoc społeczną może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania (ośrodki znajdują się w każdej gminie).


Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Puławach. Decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy wymagają uprzednio. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym. Akty)normatywne)warunku jące)sprawienie)pogrzebu)!


Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, standard obowiązujących podstawowych usług świadczonych przez domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz tryb kierowania i przyjmowania do takich domów, uwzględniając możliwości odizolowania. Na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, w związku z ustawą o pomocy społecznej i ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych radni miejscy zdecydowali o sposobie sprawienia pogrzebu przez Gminę Morąg. W uchwale czytamy, że sprawienie pogrzebu przez Gminę Morąg następuje w przypadku niesprawienia pogrzebu przez podmioty do tego.


Zgodnie z ustawą pomoc społeczną organizują organy administracji państwowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie z organizacjami społecznymi, jak Polski Czerwony Krzyż, związki wyznaniowe, stowarzyszenia charytatywne, fundacje itp. Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krypnie. Status Obowiązujący Ocena obowiązywania Wejście Wersja na Publikacja Dz. DZIAŁ I Przepisy ogólne Rozdział Zasady ogólne i zakres podmiotowy ustawy Art.


Osoby i rodziny ubiegające się o pomoc z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sitnie są zobowiązane do udokumentowania swojej trudnej sytuacji społeczno-bytowej. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia przez osoby ubiegające się o pomoc szeregu różnorodnych zaświadczeń, oświadczeń itp. Ośrodek realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej oraz świadczeń rodzinnych. Zarejestrowane wnioski o udzielenie pomocy są przekazywane do rozpatrzenia pracownikom socjalnym w Zespole do spraw świadczeń z pomocy społecznej, którzy przeprowadzają wywiady środowiskowe, dokonują oceny sytuacji osób i rodzin oraz wnioskują świadczenia w oparciu o ustawę o pomocy społecznej.


Z ustawy o pomocy społecznej - świadczenia niepieniężne: pomoc w formie posiłków, pomoc w formie usług opiekuńczych, praca socjalna, sprawienie pogrzebu, schronienie, wydawanie decyzji kierujących do domu pomocy społecznej, wydawanie decyzji kierujących do środowiskowego domu samopomocy. Pomocy społecznej na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom, w szczególności z powodu:. Interpretacje przepisów w oparciu o orzecznictwo”.


Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje osobom i rodzinom pomoc w formie pracy socjalnej. Autor podjął się w niej próby wyjaśnienia problematyki Ustawy o pomocy społecznej w oparciu o orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pomocy społecznej udziela się z powodu (art. ustawy o pomocy społecznej): ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa. Domom pomocy społecznej, o których mowa w ust.


Wydatki związane z zapewnieniem całodobowej opieki mieszkańcom oraz zaspokajaniem ich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty