czwartek, 30 stycznia 2020

Instalacja odgromowa błędy

Instalacja odgromowa błędy

Jakie są najczęściej popełniane błędy w instalacji odgromowej? Jak podczas burzy zachowywać się w domu i poza nim? Uziom otokowy, uziomy pionowe. Jak sprawdzić czy instalacja odgromowa jest niezbędna?


Skutki wyładowań atmosferycznych. Najczęstsze błędy w instalacjach odgromowych. Ma ona za zadanie przyjąć wyładowanie atmosferyczne i sprowadzić je bezpiecznie, najkrótszą drogą, do ziemi. Błędy w instalacji odgromowej po termoizolacji budynku. Podczas powtórnej instalacji urządzenia piorunochronnego przez osoby zajmujące się termomodernizacją budynku nierzadko pojawiają się błędy.


Bardzo często podczas termoizolacji budynku system przewodów odprowadzających jest demontowany, a później jakoś trzeba go odtworzyć. Odstęp izolacyjny – najczęściej popełniane błędy. Mówiąc o instalacji odgromowej i odstępie izolacyjnym, najczęściej popełnianym błędem jest brak koordynacji i planowania na etapie tworzenia projektu. Instalację odgromową należy wykonywać na podstawie projektu. Po przeczytaniu pierwszej części artykułu nie powinieneś być tym faktem zaskoczony.


Pobierz i porównaj projekty zewnętrznej instalacji odgromowej (w PDF), wykonane dla tego samego budynku. Projektowanie i wykonywanie instalacji piorunochronnych, nawet na niewielkich obiektach budowlanych, wymaga od osób zaangażowanych w ich tworzenie znajomości zapisów normy, rozporządzeń oraz wiedzy praktycznej. Prowadzi to do uszkodzenia samej ż uszkodzenia elementów instalacji odgromowej lub te konstrukcyjnych obiektu.


Niedokładne czytanie instrukcji montażowej lub zapisów projektu prowadzi np. Dobrze wykonana instalacja odgromowa chroni obiekt przed skutkami uderzenia pioruna, jednak nie chroni ona bezpośrednio urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się wewnątrz budynku. Jeśli więc wokół rosną wysokie drzewa lub stoją wyższe budynki, zakładanie instalacji odgromowej wydaje się inwestycją trochę na wyrost. I tu jesteśmy w błędzie, bo o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już znacznie trudniej.


Stosowana najczęściej w budownictwie mieszkalnym. Wewnątrz obiektu rolę taką pełnią specjalne przeciwprzepięciowe urządzenia ochronne. W zależności od klasy LPS ten sam budynek będzie miał różne projekty.


Błędy w mocowaniu elementów instalacji odgromowej - nieprawidłowo rozciągnięty zwód wzdłuż kalenicy. Niestaranny montaż zwodu instalacji odgromowej Fot. Zależeć może od niej nie tylko bezpieczeństwo naszego dobytku, ale także nas samych i pozostałych mieszkańców naszego domu. Proponuję poruszyć temat instalacji odgromowych w instalacjach fotowoltaicznych.


Instalacja odgromowa błędy

Jest to wbrew pozorom trudny temat i jak zauważyłem wielu instalatorów sobie z tym nie radzi albo nawet nie przychodzi im nawet do głowy jak istotne ma to znaczenie zwłaszcza instalatorom nie elektrykom. Dlatego coraz więcej osób interesuje się kwestią montażu instalacji odgromowych. Dobrze dobrana i profesjonalnie wykonana instalacja może zwiększyć bezpieczeństwo zamieszkiwania nieruchomości. Jasny, czytelny sposób prezentacji.


Wytłumaczone znaczenie poszczególnych elementów instalacji odgromowej. Zewnętrzna instalacja odgromowa (LPS ang. Lightning Protection System) ma na celu ochronę obiektu, a tym samym przebywających w nim istot żywych oraz znajdującego się tam wyposażenia przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna. Zadaniem LPS jest przechwycenie wyładowania atmosferycznego skierowanego w obiekt, a następnie bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego i rozproszenie.


Uderzenie pioruna w dom bez instalacji odgromowej może mieć bardzo poważne konsekwencje, np. Dzieje się tak, ponieważ po uderzeniu gromu prąd przepływa z dachu do fundamentów, a z nich do gruntu. Prąd piorunowy ma odpłynąć do ziemi przez przewody odgromowe. To zabezpiecza przed zniszczeniami od pioruna, bo bezpośrednie uderzenie może być tragiczne dla budynku. Jak ktoś zdecyduje się na wersję miedzianą, miedziowaną, albo ze stali nierdzewnej to w ogóle wygląda fajnie.


Pod warunkiem, że ktoś to zrobi sprzętem do tego dedykowanym, czyli prościarka i giętarka będzie potrzebna a nie prostowanie drutu jedną stroną do drzewa a drugą. Błędy w systemie ochronnym popełniane w fazie wykonawstwa instalacji. W tym punkcie znajdziecie przykłady najczęściej popełnianych błędów, z jakimi spotyka się nasz działu wsparcia technicznego, gdy analizuje uszkodzenia związane z niewłaściwym doborem oraz instalacją środków ochrony przeciwprzepięciowej. Prawo na ogół nie wymaga instalacji odgromowej w prywatnych budynkach mieszkalnych, tyle wywnioskowałem z lektury stosownych przepisów stąd u mnie nie była potrzebna. Jednakże Jak w zeszłym roku piorun walnął w erbetkę, spalił bramę automatyczną, komplet bezpieczników, i przewody TV to nie oglądałem się na prawo i wymagania tylko piorunem założyłem uziomy szpilkowe.


Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, które obniżają jej funkcjonalność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty