czwartek, 28 kwietnia 2016

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego. Jestem jego jedynym dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Ojciec z moją matką mieli ślub cywilny i kościelny. Rozwiedli się, oczywiście rozwód mieli tylko cywilny. Ojciec umierając miał trzecią żonę i ślub cywilny.


Był on ubezwłasnowolniony całkowicie. Jeszcze przed ubezwłasnowolnieniem sporządził testament własnoręczny, w którym wyraził wolę bycia pochowanym przeze mnie. Opiekun prawny zmarłego sprzeciwia się zrobieniu przeze mnie pogrzebu. W ostatnim czasie zgłosiła się do mnie osoba, która w razie śmierci starszej osoby bardzo chciała pochować ją zgodnie z jej wolą.


Starsza osoba wielokrotnie rozmawiała z nią na ten temat, przekazując jej wszelkie wskazówki co do swojej woli i wyrażając wolę, aby to ona, mimo że obca, zadbała o jej godny pochówek. Rodzice dziecka bez względu na to czy urodziło się ono martwe, czy też w skutek poronienia, mogą pozostawić je w szpitalu lub zadecydować o odbiorze dziecka i organizacji pochówku. Niejednokrotnie rodzice lub inni krewni zmarłego dziecka rezygnują z pochówku lub napotykają na problemy w jego organizacji, wynikające z nie udostępnienia im koniecznych informacji na ten temat. Zmiana miejsca pochówku zmarłego wymaga zgody wszystkich uprawnionych do decydowania o tym wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Pominięcie choćby jednego z nich uzasadnia wznowienie postępowania w sprawie, a nawet zmianę samej decyzji.


Najważniejsze regulacje prawne dotyczące zasad chowania zmarłych, w tym wskazanie osób uprawnionych do dokonania pochówku i jego miejsce, w polskim systemie prawnym zawiera ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór karty zgonu, w tym sporządzanej w formie dokumentu elektronicznego oraz sposób jej wypełnienia, uwzględniając zakres danych konieczny do sporządzenia aktu zgonu i do umożliwienia pochówku osoby. Wyszukiwarki i wykaz pochowanych, bazy zmarłych i grobów, inwentaryzacje cmentarzy, wyszukiwarki pochowanych, baza zmarłych, bazy pochowanych, oprogramowanie i program dla cmentarza, nekrodruki, nekrologi i klepsydry.


Jednak mimo to warto wiedzieć, że po śmierci to osoba uprawniona do pochowania decyduje bezwzględnie o formie i miejscu pochówku. Osoba ta wykonując swoje ustawowe prawo może również postąpić wbrew powszechnie znanej woli zmarłego. Obowiązek ten wynika również z art.


W myśl wskazanego przepisu sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę i. Jak należy postępować ze zwłokami człowieka? Kodeks postępowania karnego, II - Kodeks postępowania karnego - Czynności procesowe. Czy pochówek wbrew woli rodziny zmarłego — podjęcie decyzji o pogrzebie przez wieloletniego partnera życiowego — może naruszać dobra osobiste tej rodziny? Czy konkubent w ogóle może być osobą uprawnioną do podjęcia decyzji o miejscu pochówku i wyborze cmentarza? Czy rodzina zmarłego może powołać się na wolę osoby zmarłej?


Jej pochówkiem zajęła się babcia, która opiekowała się schorowaną siostrą. Prawo do grobu, Kto ma jednak prawo do grobu? Grób został wykupiony z prawem użytkowania na lat – tzn.


Niedawno pojawił się mąż zmarłej bratanicy ciotki, który chce być pochowany w opisanym grobie. Re: Zasady chowania zmarłych w polskim systemie prawnym. Czy są jakieś przepisy ograniczające pochówek w grobie rodzinnym, tz. IPN informuje, że wszystkie osoby uprawnione do pochówku mogą przystąpić do toczącego się postępowania w charakterze strony. Modzelewski spocznie obok grobu Zbigniewa Romaszewskiego i bardzo blisko swego przyjaciela Jacka Kuronia.


Zgodnie z tą ustawą w przypadku grobów ziemnych osoba uprawniona do grobu ma obowiązek uiszczenia zarządcy cmentarza opłaty (zwanej pokładnym). Jak uzyskać miejsce na pochówek zmarłego na cmentarzu ? W zależności od tego gdzie doszło do śmierci inne osoby są uprawnione do jej wystawienia. W szpitalu – lekarz prowadzący, w domu z przyczyn naturalnych – lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia, śmierć w tragicznych okolicznościach – kartę zgonu otrzymamy w Zakładzie.


Ofertę (załącznik nr 1) należy złożyć w Kancelarii Szpitala do dnia 12. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne, których wykaz ustala minister właściwy do spraw zdrowia, nie mogą być ekshumowane na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok, przed upływem lat od dnia zgonu. Osoba przechowująca urnę z prochami zmarłego mogłaby w każdej chwili podjąć decyzję o pochowaniu tejże, przy czym przed dokonaniem pochówku musiała by poinformować o tym powiatowego inspektora sanitarnego, jak również inne osoby uprawnione do przechowywania prochów (zgodnie z art. ust. pkt.


1-7). W przepisie można całkowicie zrezygnować z wymieniania w określonej kolejności kategorii osób uprawnionych do pochówku poprzez użycie ogólnego terminu „osoba najbliższa” wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia, który wprost obejmował będzie m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty