wtorek, 22 grudnia 2020

Instalacja odgromowa wewnątrz budynku

Instalacja odgromowa wewnątrz budynku

Bezpośrednie oddziaływanie prądu pioruna może doprowadzić nie tylko do ich zniszczenia, ale także stwarza zagrożenie dla życia ludzkiego oraz dla układów elektrycznych i elektronicznych wewnątrz budynku. Jaki obiekt (budynek) ma chronić instalacja odgromowa? Przepisy określają jakie budynki muszą obowiązkowo być wyposażone w zewnętrzny LPS (instalację odgromową), poza tym jeśli projektant ocenił ryzyko i zaprojektował instalację odgromową – trzeba wykonać zgodnie z projektem.


Odkupiłem instalację elektryczną (używaną od czterech lat) od najemcy mojego budynku (budynek jest moim środkiem trwałym, który amortyzuję). Część instalacji jest wewnątrz budynku, a część stanowi zasilenie z transformatorem. Jak należy amortyzować ten środek trwały: jako całość stanowiącą odrębny środek trwały czy w jakiś inny sposób? Instalacja odgromowa - sytuacja prawna, niezbędne pojęcia. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nie przewiduje bezwzględnego obowiązku wykonania instalacji odgromowej na każdym budynku.


Czym jest instalacja odgromowa? Przejmuje ona wówczas energię wyładowania elektrycznego i bezpiecznie odprowadza ją do ziemi. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo jak i chroni przed uszkodzeniami konstrukcję budynku. Dobrze wykonana instalacja odgromowa chroni obiekt przed skutkami uderzenia pioruna, jednak nie chroni ona bezpośrednio urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się wewnątrz budynku.


Dlatego w każdym budynku niezbędna jest sprawna instalacja wewnętrznej ochrony odgromowej, a w wielu z nich także ochrona zewnętrzna, wykonana zgodnie z polskimi normami. Najczęstsze skutki uderzenia pioruna to przebicia izolacji w instalacji elektrycznej, pożar, zniszczenia materialne, w tym sprzętu elektronicznego. W jakich budynkach musi być instalacja odgromowa i jak powinien być wykonany piorunochron, aby skutecznie chronić dom przed burzą. Domy jednorodzinne są w różnym stopniu narażone na uderzenia pioruna, a w konsekwencji pożar i porażenie przebywających w nich ludzi.


Zastosować możesz, ale tylko jako element normalnej instalacji odgromowej albo kosztowną ozdobę. Proces ten powinien odbywać się w sposób nieszkodliwy dla otoczenia oraz bezpieczny dla ludzi przebywających wewnątrz budynku. Ponadto instalacja odgromowa ma coraz częściej dodatkową funkcję: zapewnienie bezawaryjnego działania urządzeń elektronicznych i elektrycznych, znajdujących się na terenie chronionego obiektu. Jeśli więc wokół rosną wysokie drzewa lub stoją wyższe budynki, zakładanie instalacji odgromowej wydaje się inwestycją trochę na wyrost. I tu jesteśmy w błędzie, bo o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już znacznie trudniej.


Pytanie moje jak wygląda sprawa instalacji odgromowej w takich budynków. Po pierwsze instalacja elektryczna to stara dwu kablówka z licznikiem wewnątrz budynku. Po drugie czy jest potrzebne pozwolenie na zakładanie instalacji odgromowej.


Wg opinii Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego budowa instalacji wewnątrz budynku (z wyłączeniem instalacji gazu) nie wymaga pozwolenia na budowę i organ wydający takowe pozwolenie nie może od nas żądać uzupełnienia projektu o instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i energetyczne. Wewnątrz obiektu rolę taką pełnią specjalne przeciwprzepięciowe urządzenia ochronne. W tym materiale opisałem różnice pomiędzy starą nie obowiązującą już definicją instalacji odgromowej, a nową obowiązującą definicją LPS zewnętrznego. W mojej ocenie są dwa nagminnie popełniane błędy przy wykonywaniu LPS zewnętrznego (zewnętrznej instalacji odgromowej). Zainstalowanie w budynku systemów oraz instalacji może być potraktowane jako inwestycja w środek trwały lub też jako odrębny środek trwały.


Instalacja odgromowa wewnątrz budynku

Kwalifikacja tego typu wydatku uzależniona jest od faktu, czy dany system lub instalacja mogą zostać zdemontowane i zainstalowane w innym miejscu, czy też są trwale złączone z budynkiem. Nie istnieją specjalne wytyczne dotyczące budynków drewnianych. Ponadto drewno (lub materiały drewnopochodne) wykorzystywane w budownictwie posiadają różne właściwości. Z tych powodów planując instalację elektryczną w budynku drewnianym należy oprzeć się na. We wspomnianej ustawie znajduje się zapis, który nakłada obowiązek wykonania instalacji odgromowej dla budynków powyżej 500mpowierzchni i wyższych niż 15m.


Dlatego coraz więcej osób interesuje się kwestią montażu instalacji odgromowych. Dobrze dobrana i profesjonalnie wykonana instalacja może zwiększyć bezpieczeństwo zamieszkiwania nieruchomości. Zadaniem zewnętrznej ochrony odgromowej obiektu budowlanego jest. Jak działa instalacja odgromowa? Tym samym omija on konstrukcję budynku i nie powoduje jej uszkodzeń.


Zadaniem instalacji odgromowej jest stworzenie drogi, którą prąd z wyładowania atmosferycznego może przepłynąć z dachu do gruntu. Uziemienie to elementy, które umieszcza się pod ziemią w celu odprowadzenia prądu do gruntu. Dodatkowo, wewnątrz budynku, zamontowana powinna zostać instalacja przepięciowa.


Po zamontowaniu instalacji odgromowej bezwzględnie należy dokonać pomiarów! Bezpieczeństwo gwarantuje jedynie instalacja o rezystancji. Do ochrony przed przepięciami są potrzebne połączenia wyrównawcze i ograniczniki przepięć. Wykonanie połączeń wyrównawczych polega na zainstalowaniu głównej szyny ekwipotencjalnej oraz połączeniu z nią punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych rur wchodzących do budynku, dodatkowych połączeń.


Instalacja odgromowa wewnątrz budynku

Jako że jestem noga w tej dziedzinie zaprosiłem elektryka na działkę jak ekipa zrobiła zbrojenie fundamentów przed zalaniem i on wyciągnął mi bednarki w każdym rogu budynku po dwóch jego stronach po zewnętrznej stronie. Czyli w sumie bednarek do instalacji odgromowej oraz dwie dodatkowe bednarki do wewnątrz budynku. Pod określeniem „wewnętrzna instalacja gazowa” będziemy rozumieć, na potrzeby tego artykułu, wszystkie przewody i urządzenia gazowe wewnątrz budynku. Projekt instalacji gazowej obejmuje instalację zewnętrzną oraz wewnętrzną i jest to niezbędny dokument do rozpoczęcia prac instalacyjnych. W takim przypadku – ze względu na możliwość oddziaływania na instalację wewnątrz budynku części prądu piorunowego – przewody biegnące od modułu PV do wnętrza obiektu powinny zostać zabezpieczone specjalnie do tego celu zaprojektowanymi SPD typu (SPD jest oznaczony numerem na rys.


3).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty