czwartek, 19 grudnia 2019

Uziom sztuczny

Witam mam problem jak wykonać uziom sztuczny. W projekcie mam napisane:w ławie fund. W elektrotechnice uziomami nazywa się przedmioty metalowe (pręty, rury, płyty) nieizolowane, znajdujące się w ziemi i przeznaczone lub wykorzystywane do celów uziemienia.


Uziom sztuczny

Sztuczny uziom fundamentowy jest wykonany najczęściej z pionowo usytuowanych prętów, ułożonych taśm stalowych bądź blach. Jednocześnie elementy odpowiedzialne za funkcję uziomu, nie stanowią części konstrukcyjnej fundamentu. Jako uziomy naturalne mogą zostać użyte zbrojenie fundamentowe (uziom fundamentowy) lub rury.


Ochrona odgromowa obiektów budowlanych, Podręcznik dla elektryków zeszyt 1 praca zbiorowa, wydawnictwo SEP-COSiW w. Dlatego też uziom fundamentowy sztuczny jest zamkniętym w pierścień stalowym prętem okrągłym lub płaskownikiem celowo umieszczonym w fundamencie dla celów uziemieniowych, łączonym w sposób właściwy dla przewodów elektroenergetycznych, czyli poprzez spawanie, albo trwałe połączenie zaciskami, zapewniającymi dobre przewodnictwo. Witam Niedługo stawiam fundamenty i chcę się poradzić w sprawie uziemienia. Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących! Dla takich uziomów, zastę-pujących uziomy fundamentowe, jest w tym artykule używana nazwa uziomy parafundamento-we1.


Powłoka ochronna jest nakładana w celu zabezpieczenia stali przed korozją ziemną i elektrochemiczną na kilkadziesiąt lat. To stalowy pręt lub płaskownik (bednarka) odpowiedniej średnicy umieszczony w fundamencie celowo. Połączeń należy dokonać w sposób właściwy dla przewodów elektroenergetycznych (spawanie lub atestowane zaciski śrubowe).


Pręt lub bednarkę (płaskownik) mocuje się do zbrojenia. W budynku o dużej powierzchni uziom fundamentowy należy wykonać nie tylko w fundamentach ścian zewnętrznych, ale również w fundamentach ścian wewnętrznych lub w płycie fundamentowej tak, aby rozmiar. Sztuczny uziom w fundamencie zbrojonym prętami lub siatką wykonuje się w najniższej warstwie zbrojenia obiektu i przytwierdza do niego, używając zacisków gwintowych rozstawionych w 2-metrowych odstępach. Elementy układu łączy się trwale, zapewniając im wysoką wytrzymałość mechaniczną i dbając o ich małą rezystencję. Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania uziomów naturalnych, należy wykonać uziom sztuczny.


Przy czym zaleca się stosowanie uziomów fundamentowych (rys. 8). Układa się je w trakcie wykonywania wykopów i prac fundamentowych, są więc tańsze od układanego niezależnie uziomu otokowego wokół budynku.


Jeżeli uziom jest zalany betonem to, dla ochrony od korozji, zaleca się beton o odpowiedniej jakości oraz grubości otuliny betonowej co najmniej cm. Najłatwiej zrobić go jeszcze przed zasypaniem fundamentów. Inaczej po skończeniu prac ponownie trzeba je odkopywać, żeby ułożyć instalację.


Pierwszy to uziom punktowy (pionowy). Przepraszam ale autora nie znam. Z tekstu tego wynika, że jeżeli rezystancja uziomu fundamentowego nie spełnia wymagań norm, to należy wykonać dodatkowy uziom sztuczny. Zaś uziom sztuczny jest zamkniętym w pierścień stalowym prętem okrągłym lub płaskownikiem, umieszczonym w fundamencie właśnie w celu uziemienia, łączony poprzez spawanie albo trwałe połączenie zaciskami (a więc w sposób właściwy dla przewodów energetycznych). Ten uziom instalacji energetycznej jest najbardziej polecany.


Uziom można wykonać na dwa sposoby. Poprzez strojenie reaktancji możliwe jest, wyeliminowanie długości elektrycznej przewodu prawie do zera względem sztucznego uziomu. Długość przewodu antenowego również może wpłynąć na skuteczność uziemienia. Sztuczny uziom MFJ9stroi się do maksymalnego prądu uziemienia pokazywanego przez wbudowany analogowy wskaźnik RF.


Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy. Uziemienie stacji transformatorowej: – studzienka kontrolno-pomiarowa, – złącze kontrolne, – uziom sztuczny (dodatkowy), 4. W garażu zainstalować główną szynę uziemiającą (GSU). Szynę połączyć z zaciskiem ochronnym PE w tablicy TM, metalowym przyłączem gazu oraz uziemić wykorzystując uziom fundamentowy lub wykonując uziom sztuczny pionowy.


Zmiana serwisu internetowego URE. Urzędu Regulacji Energetyki zostanie zastąpiony nową wersją. Taśma musi otaczać cały dom i znajdować się w odległości ok. Trzeba ją połączyć z przewodami odprowadzającymi energię elektryczną (używamy tu zacisków probierczych).


Uziom sztuczny

Więcej punktów i ciekawostek o instalacjach elektrycznych można sobie poczytać tutaj, od rozdziału na stronie 50. Jeśli nie ma możliwości wykonania takiego uziomu, np w trakcie remontu istniejącego budynku najlepszym. Szukasz uziom w Radiokomunikacja - Najwięcej ofert w jednym miejscu.


Spotyka się również uziomy pionowe, których elementy zagłębione są głęboko w ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty